Açık artırma ile satılacak

Açık artırma ile satılacak. Dünyanın en büyük 20 elmasından biri: 706 karatlık elmas Sierra Leone’de bulundu. Bulunan bu nadide eser güvenlik gerekçesiyle merkez bankası kasasına kaldırıldı.

Açık artırma ile satılacak. Sierra Leone’de yaşayan Hristiyan papaz Emmanuel Momoh, yarı zamanlı olarak çalıştığı madende 706 karatlık bir elmas buldu. Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, ülkeyi kalkındırmak için taşın açık artırmayla satışa çıkarılacağını ve taşı bulan papazın da “hak ettiği payı” alacağını söyledi.

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesinde yer alan habere göre elmas, dünyada bugüne kadar ortaya çıkarılan en büyük yekpare elmastan biri oldu. Taş, güvenlik amacıyla başkent Freetown’daki Merkez Bankası’nın kasasına kaldırıldı.Sierra Leone’de 1972 yılından beri bu büyüklükte bir elmas bulunmamıştı. Dünyadaki en büyük elmas ise 1893’te Brezilya’da bulunan 3 bin 167 karatlık Sergio isimli elmas.

Kaşıkçı elması 86 karattır ve dünya’nın tanınmış 22 elması arasındadır. Dünyanın en büyük elması olarak bilinen 191 karatlık Işık Dağı ya da Kuh-i Nur adıyla tanınan elmas Hindistan’da bulunmuştur ve bugün, İngiltere Krallık Hazinesi’ndedir. Adı Farsçada Işık Denizi anlamında olan, uçuk pembe renkli, yassı bir taş olan Derya-i Nur elması ise, yaklaşık 185 kırat ağırlığındadır ve bugün İran Milli Bankası’nda saklanmaktadır. Bunlara ilaveten, 1853 yılında Brezilya’da bulunan ve Güney Yıldızı adıyla tanınan 128 karatlık elmasla, Büyük Moğol Elması ve bizdeki 86 karatlık Kaşıkçı Elması, dünyadaki en büyük ve en değerli 22 elmasın arasında bulunmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir