DR. YUSUF EMRE UZUN’LA MİDE HASTALIKLARI ÜZERİNE KONUŞTUK

En yaygın olan mide şikayetleri nelerdir ?

Midede ve boğazda yanma , karın ağrısı , şişkinlik en sık karşılaştığımız şikayetler Dispepsi, karın ağrısı, erken doyma, hazımsızlık şeklinde kendini gösterir. Toplumun % 20′ sinde görülüyor. Reflü ise genelde midede ve göğüste yanma hissi ile bulgu veriyor Ülkemizde çok sık yapılsa da genel olarak bu hastaların sadece belli bir kısmına endoskopi yapılması gerekiyor

En sık karşılaşılan mide hastalıkları nelerdir?

Kabaca Fonksiyonel Mide Hastalıkları ve Organik Mide Hastalıkları diye iki grupta ele alabiliriz Fonksiyonel mide hastalıkları, yapısal bir bozukluğun olmadığı fakat sindirim sisteminin çalışmasıyla ilgili bir sorun olduğu durumlardır. Organik mide hastalıkları ise gastrit, mide ülseri , mide kanseri gibi bir sebebe bağlı olan hastalıklardır.

Mide hastalıklarının risk faktörleri nelerdir?

En başta alkol ve sigara. Çok hızlı ve fazla yemek yemek, fazla kahve tüketimi. Bunların yanında başta ağrı kesici ve antibiyotiklerin bilinçsiz tüketilmesi. Ve tabiki stres .

Endoskopi kimlere yapılır ?

45 yaş üzerinde yeni başlayan semptomu olan hastalar kilo kaybı gece terlemesi olan hastalar yutma güçlüğü olan hastalar ailesinde mide kanseri öyküsü olan hastalar , anemisi yani kansızlığı olan hastalar , tekrarlayan kusma şikayeti olan hastalar , siyah renkli dışkılama ya da kahve telvesi şeklinde kusma şikayeti olan hastalar.

“Mide hastalıkları tedavisinde kullandığımız ilaçlar, halk arasında mide koruyucu olarak bilenen ilaçlardır.”

Tedavi yöntemleri neler?

Fonksiyonel dispepsi ve reflü için ilaç tedavisi kullanılyor. Halk arasında mide koruyucu olarak bilinen ilaçları kullanıyoruz. Ama burada önemli olan hastalığı tetikleyen risk faktörlerinin ortadan kaldırılması. Aksi taktirde ilaç tedavisi de işe yaramayacaktır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir